Auschwitz-Birkenau Tour

Obóz koncentracyjny „Auschwitz Birkenau ”  nazywany jest przez wielu pomnikiem lub najbardziej sztandarowym przykładem okrucieństwa Trzeciej Rzeszy. Jest to w pełni uzasadnione, ponieważ z kompleksu budynków obciążonych taką historią nie da się wyjść obojętnym. Historia nieludzkich mordów, które wstrząsają do teraz kulturą i światopoglądem ludzi na całym świecie, przejawia się w Auschwitz Birkenau tak dobitnie, że historia opowiadana od wielu lat, nagle nabiera wielu nowych znaczeń, które jeszcze na długo po wizycie będą bodźcem do masy przemyśleń. Oczywiście, jadąc do obozu w Oświęcimiu, należy przyswoić sobie na nowo fakty, których być może nie pamiętamy już z lekcji historii, a które z pewnością będą przydatne podczas wycieczki (Auschwitz Birkenaur Tour).

Historia Auschwitz-Birkenau

Zacząć warto od daty powstania, czyli roku 1940, w którym to w Oświęcimiu, na miejscu polskich koszar, stanęły pierwsze nowe baraki i budynki administracyjne, a 14 czerwca  tegoż roku dotarł do Auschwitz pierwszy transport więźniów. Pochodzili oni z więzienia w Tarnowie. Na samym początku istnienia celem Nazistów było stworzenie po prostu kolejnego obozu koncentracyjnego, który rozwiąże problem przepełnionych więzień i dostarczy taniej siły roboczej do rozbudowy  przyszłego „pomnika zagłady”. Dopiero dwa lata później Auschwitz Birkenau zaczęło służyć za miejsce sztandarowo spełniające nazistowski plan zagłady żydów  i innych mniejszości narodowych czy etnicznych, które nie pasowały do aryjskiego modelu. Od samego początku teren, tak jak inne obozy koncentracyjne, kategorycznie odgrodzono od świata zewnętrznego i zabezpieczono w sposób doskonale uniemożliwiający jakiekolwiek próby ucieczki.

Pierwszy rok istnienia obozu upłynął pod znakiem wielkich planów rozbudowy, które ziszczono już w roku 1941, kiedy to z odległej od Oświęcimia o 3 km wsi Brzezinka wysiedlono całą ludność polską i zaczęto budowę drugiej i zarazem największej części obozu, czyli tak zwanego Auschwitz II-Birkenau. Właśnie  ta część kompleksu była największa i to tam naziści wybudowali większość masowych urządzeń zagłady, które już za niedługo miały posłużyć do jednego z największych ludobójstw w historii ludzkości. Później, już w latach od 1942 do 1944 tworzono Auschwitz III, trzecią część obozu, która tak naprawdę składała się z czterdziestu podobozów naokoło części głównej. Dostarczały one praktycznie darmową siłę roboczą do niemieckich zakładów produkcyjnych i gospodarstw rolnych, dzięki czemu III Rzesza dalej mogła zbierać zbrodnicze żniwo. Na pewno nie stałoby się to bez dobrze zorganizowanej administracji. Niemcy wymyślili, iż dowództwo, czyli komendant i esesmani z załogi KL Auschwitz zamieszkają głównie w budynkach po wysiedlonych Polakach, więc koszty związane z budową nowych rezydencji dla kierownictwa były stosunkowo niewielkie. Tak  właśnie powstawał największy na świecie obóz zagłady, w którym świadectwo dokonanych mordów jest wiecznie żywe, właśnie dzięki wycieczkom (Auschwitz Birkenaur Tour), które pomyślane są w taki sposób, aby przybliżać tą traumę jak najlepiej. Poniżej chcielibyśmy przedstawić kilka zasad i rad dotyczących zwiedzania, by uniknąć przykrych niespodzianek i zaangażować się całym sercem w historię tego miejsca podczas wycieczki (Auschwitz Birkenaur Tour).

Zasady zwiedzania Auschwitz Birkenau

Oficjalna strona muzeum podaje, iż do zwiedzania (Tour) udostępnione są, opisane już wcześniej, dwie części obozu, czyli Auschwitz I oraz Auschwitz II Birkenau. Poleca się, aby na Auschwitz I zarezerwować sobie około 1,5 godziny czasu wolnego, a na Auschwitz II drugie tyle. Oczywiście istnieje możliwość zwiedzania z przewodnikiem, a osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy o KL Auschwitz mają możliwość skorzystania z oferty wykładów, warsztatów i seminariów organizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Podczas planowania czasu wycieczki (Tour) do obu części (zwiedzanie tylko jednej części, da bardzo niepełny obraz), warto zwrócić uwagę również na czas potrzebny do przemieszczenia się pomiędzy nimi. Oficjalna strona podaje, że pomiędzy byłymi obozami kursuje wahadłowy, bezpłatny autobus, który okresie kwiecień – październik odjeżdża co 15 minut, a w okresie listopad – marzec co pół godziny. Odcinek ten można bez problemów pokonać również pieszo, a jeśli przyjechaliśmy własnym samochodem, parkingi przy obu częściach są płatne.
Wizyta w obozie Auschwitz Birkenau nikogo nie pozostawia obojętnym, co jest spowodowane głównie przez jej drastyczność i historyczny ciężar. Z tego powodu władze muzeum zalecają, aby dzieci poniżej 14 roku życia, nie zwiedzały muzeum. Poniżej podany będzie link do strony, na której można zaczerpnąć szczegółowych informacji o wycieczce (Tour) !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *