transport intermodalny

Transport intermodalny

Do przewożenia towarów i ładunków wykorzystuje się różne formy transportu. Jednak jak nazwać przewóz ładunków, który wykorzystuje więcej niż jeden środek transportu? Jest to transport intermodalny. Uczniowie techników o kierunku logistycznym lub studenci o tymże profilu znają zapewne ten termin bardziej niż własną kieszeń, ponieważ transportowi intermodalnemu poświęca się dość dużo czasu.
Najważniejszą zasadą jest bez wątpienia wykorzystanie tylko jednej jednostki ładunkowej. Może być to kontener lub nadwozie wymienne.
Aby transport intermodalny miał w ogóle miejsce, nie można zapomnieć o kilku koniecznych elementach. Mowa tu konieczności wystąpienia tylko jednej umowy o przewóz, a co za tym idzie wystąpienia tylko jednego wykonawcy odpowiedzialnego za przebieg dostawy towaru. Poza tym należy zjednostkować przewożony ładunek. O konieczności użycia co najmniej dwóch gałęzi środków transportu nie trzeba nawet wspominać.
Jakie są zalety transportu intermodalnego? Jest ich bez liku. Przede wszystkim można jednak przyczynić się do obniżki globalnego kosztu procesu transportowego i podniesienia jakości usług. Dostawa jest zazwyczaj szybka i terminowa. Ryzyko uszkodzenia towaru jest bardzo zmniejszone. Transport intermodalny pozwala zwiększyć liczbę możliwych wariantów przewozowych. Oprócz tego, widoczna jest lepsza dostępność do usług transportowych, a także możliwość jednorazowego przewiezienia większej partii ładunku.
Bez wątpienia transport intermodalny jest złożony, ale i jednocześnie ciekawy. Być może dlatego w szkołach i na uczelniach temu tematowi poświęca się dość dużo lekcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *