Wokół stali

stal nierdzewna

Stal nierdzewna, stal sprężynowa oraz stal do ulepszania cieplnego to specyficzne artykuły, które znajdują swoich nabywców i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Fachowcy dokładniej wyjaśniliby nam, na czym tak naprawdę polega specyfika każdego rodzaju stali, ale skoro nie mamy nikogo takiego na podorędziu, musimy sami poradzić sobie z tym zadaniem.
Przejdźmy zatem do krótkiego omówienia poszczególnych rodzajów. Zacznijmy może od określenia, czym jest stal nierdzewna. Otóż, to grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję spowodowaną zarówno czynnikami atmosferycznymi, jak i działaniem rozcieńczonych kwasów czy też roztworów alkalicznych.
Efekt nierdzewności uzyskuje się dzięki wprowadzeniu do jej składu odpowiednich dodatków stopowych.
Inny rodzaj to stal sprężynowa. Ten materiał używany jest do produkcji resorów, sprężyn i innych tego typu rzeczy. Dzięki podwyższonej zawartości krzemu udaje się obniżyć plastyczność stali, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie z tego materiału takich elementów, które mają sprężynować.
I na koniec jeszcze o tym, czym jest stal do ulepszania cieplnego. Ten materiał wykorzystywany jest do produkcji niektórych części maszyn lub też do hartowania powierzchniowego. A na czym polega ulepszanie stali? To w zasadzie nic innego jak tylko łączenie hartowania z wysokim odpuszczaniem. Temu procesowi poddaje się te wyroby stalowe, które mają pracować w warunkach narażenia zmęczeniowego czy też udarowego. Wały okrętowe i samochodowe, wały korbowe, części broni maszynowej to tylko kilka przykładów zastosowań takiej stali,

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*